Kto nie słyszał o dobrodziejstwach płynących ze stosowania siemienia lnianego? Nie tylko w diecie, ale również w szeroko pojętej pielęgnacji. Siemię lniane można z powodzeniem stosować na twarz w formie maseczek lub na włosy, jako nawilżającą odżywkę. W tych niewielkich nasionach kryje się wielka moc, którą warto poznać.
Efekty stosowania maseczki z siemienia lnianego
Siemię lniane świetnie sprawdzi się jako maseczka na twarz. Do jej przygotowania wystarczą 3-4 łyżki zmielonych nasion, które należy zalać ½ szklanki ciepłej wody i odstawić do zagęszczenia. Po 15 minutach, gdy nasza maseczka nabierze konsystencji kisielu, można dodać do niej kilka kropel cytryny lub ulubionego olejku eterycznego. Można również od razu nakładać ją na twarz.
Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, to do tak przygotowanej maseczki z siemienia lnianego wystarczy dodać odrobinę sklepowej odżywki do włosów, np. nawilżającej, a następnie nałożyć na całe włosy, owinąć ręcznikiem i odczekać do pół godziny.
Efekty, których można oczekiwać po zastosowaniu siemienia lnianego na twarz to na pewno nawilżenie, złagodzenie stanów zapalnych, działanie przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne. Twarz będzie rozświetlona,odżywiona i pełna blasku. Z kolei na włosach maseczka zadziała lepiej niż najdroższa odżywka emolientowa, scali rozdwojone końce, zniweluje puszenie, dociąży włosy, nadając im zdrowego blasku.
Siemię lniane – właściwości
Nasiona lnu są bogate w cenne składniki odżywcze, takie jak cynk, witamina A i E, witaminy z grupy B, selen, potas, kwasy tłuszczowe omega-3. Skład ten sprawia, że domowej roboty kosmetyki z siemienia działają silnie nawilżająco, zapobiegają nadmiernej utracie wody, łagodzą podrażnienia, przyspieszają regenerację naskórka, chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, opóźniają procesy starzenia, wzmacniają włosy i odżywiają.
Warto sięgać po naturalne składniki pielęgnacyjne, które mamy pod ręką w kuchni. Są nie tylko zdrowe i tanie, ale ich działanie jest niejednokrotnie lepsze niż tych drogich kosmetyków.