Witamina B5 (kwas pantotenowy)

I ta witamina będzie częściowo omówiona, ponieważ jest konieczna, aby przemienić cholinę w acetylocholinę. Wspomnieliśmy też, że jest ona ważnym składnikiem mleczka pszczelego, a jej systematyczne podawanie przedłuża życie myszy. Pokrewnym związkiem jest badany intensywnie przez Japończyków kwas hopantenowy, który ma mieć korzystne działanie w zaburzeniach pamięci.
Dawkowanie i przeciwwskazania: Pantotenian wapnia (‘Calcium panthotenate) jest sprzedawany w tabletkach 25 i 100 mg. Stosowanie rozpoczynamy od dawki 100 mg dziennie, zwiększając dawkę do 2501000 mg na dobę, w kilku dawkach, z posiłkami. Duże dawki mogą początkowo powodować biegunkę, znikającą po dalszym używaniu.

Witamina B5 (pirydoksyna)

Jest ona niezbędna dla syntezy wielu neuroprzekaźników. Zazwyczaj nie ma potrzeby uzupełniania jej pobierania z dietą. W sytuacjach normalnych nic nie wskazuje, aby działała na funkcje intelektualne, w dużych dawkach działa nasennie uspokajająco. Nie powinni jej zażywać chorzy na chorobę Parkinsona leczeni preparatami LDOPA.