Włoskie badania nad lekami

Badania były prowadzone bardzo rygorystycznie, tzw. metodą podwójnej ślepej próby, tzn. ani pacjenci, ani lekarze nie wiedzieli, czy pacjenci otrzymują nimodypinę, czy też substanqę identycznie tabletkowaną, ale nieaktywną. Dzięki temu unika się możliwości, że pod wpływem sugestii bądź pacjent, bądź lekarz, nieświadomie „naciąga” wyniki. Badania objęły 178 pacjentów z zaburzeniami myślenia i świadomości i zdecydowanie wykazały korzystny efekt dwunastotygodniowej kuracji, w czasie której podawano 3 razy dziennie dawkę 30 mg nimodypiny.
Lekami blokującymi napływ jonów wapnia stosowanymi czasem jako substancje prokognitywne są również flunaryzy na i cinnarizyna. Ich pozycja jako leków poprawiających myślenie nie jest silna.
Dawkowanie i przeciwwskazania: Nimodypina i podobna do niej, lecz znacznie gorzej przechodząca do mózgu, ale i znacznie tańsza nifedypina, muszą być podawane pod kontrolą lekarza. Nifedypina jest już produkowana przez polski przemysł farmaceutyczny, stosowana też była pod nazwą Cordypin lub Adalat. Sprzedawana jest w tabletkach 10 mg, stosuje się zwykle 3 tabletki dziennie. Może początkowo powodować zawroty i ból głowy, uczucie gorąca, zaburzenia gastryczne. Jeżeli w krótkim czasie po zażyciu pojawią się bóle w klatce piersiowej należy przerwać podawanie. Nimodypina jest produktem firmy Bayer. Stosuje się ją podobnie jak nifedypinę.